Boldo, bylinný čaj Jukl 50 g

Výborně podporuje tvorbu a vylučování žluči, stimuluje funkci jater. Má močopudné a antiseptické účinky.

Skladem
Kód: 9017
36 Kč –3 % 35 Kč / ks
boldo
36 Kč –3 %

Chemické složení bolda je velmi dobře popsáno, včetně farmakologických dat. Provedené klinické studie prokazují vynikající účinky bolda. Močopudné a antiseptické (dezinfekční) účinky se připisují obsaženým silicím. Vzhledem k dráždivým a toxickým účinkům těchto silic je však třeba se vyvarovat předávkování a dlouhodobému používání. Pro zajímavost bylo v boldu prokázáno celkem 38 silic a čím dál více oceňovaný kumarin.

Použití: Výrazně podporuje tvorbu žluči a její vylučování, stimuluje funkci jater. Má zklidňující, močopudné a dezinfekční působení. Toho se využívá i při mírnějších zažívacích problémech, zácpě, žlučových kamenech bolestech v játrech a žlučníku, zánětu močového měchýře, revmatismu. V Německu je boldo oficiálně schváleno na poruchy trávení provázených mírnými křečemi. Svými účinky při těžkém kašli se podobá kodeinu, přičemž nedochází ke vzniku závislosti. Zcela nepřekonatelný je při problémech s dvanácterníkem i dvanácterníkových vředech. Dobrou účinnost má i na revmatismus. Účinek je připisován synergickému efektu obsažených flavonoidů a alkaloidů.

Provedené klinické studie prokázaly příznivý vliv na  různé příznaky, jako je nechutenství,  trávicí potíže, zácpa, nadýmání a svědění, i když například ohledně zácpy byly rebarbora a hořec ještě účinnější. Studie s užíváním suchého extraktu bolda potvrdila prodloužení doby průchodu obsahu střev. Bohužel rozsah provedených klinických studií nedovolil využití poznatků v medicínské praxi. Obsažená silice ascaridol se s úspěchem využívá jako protihlístový prostředek.

Vedlejší účinky, toxicita: v boldu obsažené silice jsou toxické a v neředěné koncentraci mají dráždivý účinek s ohledem na terpeny, obdobně jako u jalovcové silice. Nadměrné dávky bolda  mohou způsobit podráždění ledvin, a proto by se mu měly vyhnout jedinci s onemocněním ledvin. Totéž platí u osob s ucpanými žlučovody a těžkým jaterním onemocněním. Pacienti se žlučovými kameny by měli užívat boldo po poradě s lékařem. Nedoporučuje se užívání extrahovaného boldového oleje. Z hlediska genetiky nebyl prokázán škodlivý účinek. Nebyla prokázána kontraindikace s žádným lékem, přesto dodržujte dostatečný odstup užívání od ostatních léčiv, zejména u těch se stejným nebo opačným účinkem. Nebyl hodnocen vliv užívání bolda v těhotenství a na kojení, ale s ohledem na dráždivé silice nedoporučujeme.

Dávkování: pro dospělého 60 až 200 mg drceného sušeného listu formou tablet nebo 2 až 5 g sušené drogy ve formě odvaru (čaje). Oblíbená je forma alkoholového extraktu 3x denně 0,1 až 0,3 ml v poměru 1:1 v 45% alkoholu nebo tinktura 3x denně 0,5 až 2 ml  v poměru 1:10 v 60% alkoholu.

Balení: papírový sáček 50 g netto

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Kvalitní bylinné směsi, tablety a tinktury nám dodává osvědčené Bylinářství-kořenářství s.r.o. - známější může být lidem bylinkář pan Bohumil Jukl.

Pan Jukl je skvělým bylinkářem ze středních Čech hledící na vysokou kvalitu nabízených produktů.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení