BOLDO - bylinný čaj Jukl 50 g

Výborně podporuje tvorbu a vylučování žluči, stimuluje funkci jater. Má močopudné a antiseptické účinky.

Skladem
Kód: 9017
43 Kč / ks

Chemické složení bolda je velmi dobře popsáno, včetně farmakologických dat. Provedené klinické studie prokazují vynikající účinky bolda. Močopudné a antiseptické (dezinfekční) účinky se připisují obsaženým silicím. Vzhledem k dráždivým a toxickým účinkům těchto silic je však třeba se vyvarovat předávkování a dlouhodobému používání. Pro zajímavost bylo v boldu prokázáno celkem 38 silic a čím dál více oceňovaný kumarin.

Použití: Výrazně podporuje tvorbu žluči a její vylučování, stimuluje funkci jater. Má zklidňující, močopudné a dezinfekční působení. Toho se využívá i při mírnějších zažívacích problémech, zácpě, žlučových kamenech bolestech v játrech a žlučníku, zánětu močového měchýře, revmatismu. V Německu je boldo oficiálně schváleno na poruchy trávení provázených mírnými křečemi. Svými účinky při těžkém kašli se podobá kodeinu, přičemž nedochází ke vzniku závislosti. Zcela nepřekonatelný je při problémech s dvanácterníkem i dvanácterníkových vředech. Dobrou účinnost má i na revmatismus. Účinek je připisován synergickému efektu obsažených flavonoidů a alkaloidů.

Provedené klinické studie prokázaly příznivý vliv na  různé příznaky, jako je nechutenství,  trávicí potíže, zácpa, nadýmání a svědění, i když například ohledně zácpy byly rebarbora a hořec ještě účinnější. Studie s užíváním suchého extraktu bolda potvrdila prodloužení doby průchodu obsahu střev. Bohužel rozsah provedených klinických studií nedovolil využití poznatků v medicínské praxi. Obsažená silice ascaridol se s úspěchem využívá jako protihlístový prostředek.

Vedlejší účinky, toxicita: v boldu obsažené silice jsou toxické a v neředěné koncentraci mají dráždivý účinek s ohledem na terpeny, obdobně jako u jalovcové silice. Nadměrné dávky bolda  mohou způsobit podráždění ledvin, a proto by se mu měly vyhnout jedinci s onemocněním ledvin. Totéž platí u osob s ucpanými žlučovody a těžkým jaterním onemocněním. Pacienti se žlučovými kameny by měli užívat boldo po poradě s lékařem. Nedoporučuje se užívání extrahovaného boldového oleje. Z hlediska genetiky nebyl prokázán škodlivý účinek. Nebyla prokázána kontraindikace s žádným lékem, přesto dodržujte dostatečný odstup užívání od ostatních léčiv, zejména u těch se stejným nebo opačným účinkem. Nebyl hodnocen vliv užívání bolda v těhotenství a na kojení, ale s ohledem na dráždivé silice nedoporučujeme.

Dávkování: pro dospělého 60 až 200 mg drceného sušeného listu formou tablet nebo 2 až 5 g sušené drogy ve formě odvaru (čaje). Oblíbená je forma alkoholového extraktu 3x denně 0,1 až 0,3 ml v poměru 1:1 v 45% alkoholu nebo tinktura 3x denně 0,5 až 2 ml  v poměru 1:10 v 60% alkoholu.

Balení: papírový sáček 50 g netto

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Kvalitní bylinné směsi, tablety a tinktury nám dodává osvědčené Bylinářství-kořenářství s.r.o. - známější může být lidem bylinkář pan Bohumil Jukl.

Pan Jukl je skvělým bylinkářem ze středních Čech hledící na vysokou kvalitu nabízených produktů.