Irský mech 125 g Vitalvibe

Irský mech (Chondrus crispus) je druhem červené mořské řasy.

Momentálně není k dispozici
Kód: 40
Značka: VITALVIBE
289 Kč / ks
Kategorie: NOVINKY
Celková hmotnost včetně obalu: 150 g
Forma: Řasy
Množství obsahu: 125 g
Země původu: Indonésie
Raw: Ano
Vegan: Ano
Divoce rostoucí: Ano

Irský mech (Chondrus crispus) je druhem červené mořské řasy.

Čím je řasa výjimečná? 

Je typická tím, že obsahuje velké množství látek, které po namočení ve vodě vytváří gel. Tyto látky se nazývají karageny a tvoří vlastně veliké molekuly, které na sebe vážou vodu. Karageny procházejí lidským trávicím traktem beze změny, nerozkládají se ani vlivem trávicích šťáv, ani působením střevní mikroflóry. Jejich velká molekula se ze střeva nevstřebává do těla, a tak odchází z těla ven v nezměněné podobě. (O bezpečnosti karagenů více v odstavci na konci strany.)

Karagen tak navozuje pocit sytosti a může zpomalovat vstřebávání tuků ze střeva do těla. Proto bývá součástí některých přípravků na hubnutí.

Je oblíbený právě díky své vlastnosti vytvářet gel (je to vlastně veganská verze želatiny). Toto zdravé rostlinné želé lze použít i do zmrzliny, nápojů, dezertů a dalších pokrmů jako zahušťovadlo a pojivo. Irský mech se také používá v kosmetice - přidává se do tělového mléka.

Proč právě Irský mech?

Irský mech roste v obrovském množství v útesových částech atlantického pobřeží Irska i Ameriky a nachází se i v části Tichého oceánu. Čerstvý Irský mech je měkký a má pestré zbarvení. Svůj název získal podle toho, že je nejhojněji rostoucí mořskou řasou v mořích kolem Irska, kde má tato řasa velkou tradici v lidovém léčitelství. V 19. století se Irský mech stal jedním z hlavních zdrojů potravin a výživy v některých částech Irska. V dnešní době si získává popularitu v oblasti nejenom zdravé výživy jako výborný zdroj živin, ale zároveň i jako skvělý pomocník v kulinářské kuchyni.

Náš irský mech je sbírán z přirozených zdrojů, tedy "wild harvested" a je to speciální poddruh Kappafycus Alverezii (má lepší stabilitu než Gracilaria a nehrozí tak znehodnocení mechu při skladování).

Použití:

Řasy promyjte a namočte v teplé vodě. Nechte je po dobu asi dvou hodin luhovat. Poté rozmixujte řasy v mixéru na konsistenci želatinové hladké pasty. Řasy lze použít do pokrmů dle vaší fantazie.

Irský mech není určený k pravidelnému užívání. Nepřekračujte dávku 2 lžičky gelu za den. 

Bílý povlak, který se na mechu vyskytuje, není plíseň, ale zbytky soli.

 

Bezpečnost karagenů

Čas od času proběhne veřejností zpráva o škodlivosti karagenů. Často se nás proto ptáte, jestli jej náš irský mech neobsahuje.

Pravdou je, že karagenan (neboli karagen) obsahují přirozeně všechny druhy Chondrus crispus, tedy irského mechu. Je to totiž přesně ta látka, která má želírovací vlastnosti.

Názor, že karagen je škodlivý, je velmi zjednodušující a nepřesný.. Už proto, že existují základní tři typy karagenů, které se přirozeně vyskytují v červených řasách. Druh Chondrus crispus je charakteristický právě obshahem těch dvou typů, o kterém máme z mnoha studií potvrzenou jeho bezpečnost.

Není proto vhodné zaměńovat účinky těchto dvou bezpečných druhů karagenů, za třetí typ (který v některých případech může vyvolat potíže), nebo dokonce za rozštěpený karagen, který bývá používán při věděckých studiích na protizánětlivé účinky léků.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: